بادبزن نصب شده در یکی از باغات روستای میقان شاهرود امروز(چهارشنبه 10/1/89) به اتفاق سه نفر از همکاران برای بازدید طرح هایی که در باغات زردآلوی بسطام ،برای مقابله با سرمای دیررس بهاره توسط مدیریت جهاد کشاورزی شاهرود اجرا شده است،به منطقه رفتیم.یکی از کارشناسان مرکز خدمات بسطام بهمراه دو نفر کارآموز سازمان نظام مهندسی کشاورزی که اتفاقا دانشجویان فارغ التحصیل خودم بودند،هم با ما همراه شدند.

وقتی بحث سرما زدگی می شود شعر بیژن جلالی شاعر معاصر(1378-1306) در ذهنم نقش می بندد:

چه سعادتی است

وقتی برف می بارد

دانستن اینکه

تن پرنده ها گرم است

در روستای ابر یک دستگاه بخاری پلار باغی تراکتوری در اختیار یکی از باغداران قرار گرفته است. یک سامانه ارسال پیامک هشدار سرما هم در این باغ نصب شده است که به باغداران اطراف پیامک هشدار سرما را ارسال می کند.البته باغداران اطراف این باغ فاقد هرگونه تجهیزات لازم برای مقابله با سرما هستند.

(روتیواتور آقای آشوری صاحب باغ خراب شده بود که دلیل آن اشتباه وی در بستن تیغه های روتیواتور بود. به وی آموزش لازم را در مورد چگونگی بستن درست تیغه های روتیواتور دادم.)

در نزدیکی روستای میقان هم یک دستگاه تولید باد که ساخت نیوزیلند است و به قیمت 70 میلیون تومان خریداری شده،نصب شده است.

تعدادی از باغداران هم با استفاده از محلولهای گیاهی تجاری مختلف که مقاومت درخت را تا چند درجه افزایش می دهند،استفاده کرده اند.

نتایج این اقدامات با ذکر جزئیات فنی کار پس از رفع کامل سرمای بهاره تهیه و نوشته خواهد شد.در سال گذشته در روز 27 فروردین ،باغات منطقه مواجه با سرما شدند و آسیب دیدند.