محافظت از پوست در مقابل اشعه مضر خورشید در ورزش

محافظت از

پوست

در مقابل اشعه مضر خورشید در ورزش

 

Protect Skin from Harmful Sun Ray s

In sport

 

تهیه و تنظیم:

فاطمه مخلصی

لباس،محافظ پوست شما در برابر آفتاب:

بررسی‌ها نشان داده است که پرتوهای ماورای بنفش نور خورشید با بیشتر سرطان‌های پوست ارتباط دارند. سبک زندگی و اطلاعاتی که در این باره دارید، بر سلامت شما تاثیر می گذارد.تحرک در هوای آزاد و مناسب،موجب سلامتی و نشاط می شود.فعالیت قلب،عروق و شش ها،افزایش می یابد و ماهیچه ها تقویت می شود.قرار گرفتن در معرض آفتاب،خوی خوش و سلامتی را نیز به ارمغان می آورد.بدن برای تامین ویتامین D که برای استخوانها حیاتی است،به اشعه فرابنفش نورخورشید احتیاج دارد.

بدین منظور لازم است صورت و دستها را هر روز به مدت ده دقیقه-و نه بیشتر-در معرض تابش نور خورشید قرار داد.زیرا قرار گرفتن طولانی مدت موجب آفتاب سوختگی و در درازمدت،موجب ابتلا به سرطان پوست می شود.

تجدید کرم ضدآفتاب:

بهترین راه برای محافظت پوست در برابر آفتاب هنگام ورزش، پوشش مناسب است.پوشیدن بلوز آستین بلند ،شلوار ورزشی،کلاه و پوشاندن پشت گردن یک انتخاب مناسب برای محافظت از پوست است.برای محافظت از قسمتهای بدون پوشش بدن،از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.از آنجا که کرم ضدآفتاب در اثر تعرق پاک می شود، باید تجدید شود.

ورزش های آبی و برف:

در این ورزش ها باید بیشتر احتیاط کرد.زیرا در اثر انعکاس  نور خورشید بر سطح آب و برف،اثر اشعه فرابنفش خورشید شدیدتر است.در این مواقع باید از ضدآفتابهای با درجه بالا استفاده کرد و مدام کرم را تجدید نمود.

برای محافظت از چشمها بهتر است از عینکهای آفتابی با قابلیت حفاظت در برابر اشعه فرابنفش استفاده کرد. طول مدت قرار گرفتن در برابر خورشید بدون آفتاب سوختگی به نوع پوست بستگی دارد. بنابراین ،طول مدت محافظت در افراد دارای پوست روشن،کوتاهتر از افراد سبزه است.زیرا پوست روشن رنگدانه های کمتری دارد.

نوشیدن مایعات فراوان:

از دیگر اقداماتی که می توانید برای محافظت پوست خود انجام دهید،نوشیدن مایعات زیاد حین ورزش و پس از آن است.

پوست در اثر تعریق،رطوبت خود را از دست می دهد و با این کار ،رطوبت آن تامین می شود.

استحمام کوتاه:

از استحمام طولانی چشم پوشی کنید.و در عوض بسته به نوع پوست خود از کرم و مواد پاک کننده استفاده نماید تا همواره احساس طراوت داشته باشید. از مصرف صابون های قوی خودداری نمایید. صابون های قوی ( صابون هایی که قدرت از بین بردن کامل چربی روی پوست را دارا می باشند ) باعث خشکی پوست می شوند. در عوض از صابون های ملایم استفاده نمایید که در طی مراحل ساخت شان به آنها روغن و چربی می افزایند

بطور خلاصه می توان راههای محافظ از پوست را در فرمول زیر نشان داد:

محافظت از پوست=لباس پوشیده و مناسب+ کلاه+عینک آفتابی+کرم های ضدآفتاب

کرم های ضدآفتاب:

روی تمام کرم‌های ضد آفتاب این عددها را می‌بینید:

SPF 10 ; 25 ; 40…..

SPF  مخفف عبارت Sun Protection Factor است و میزان توانایی دارو برای محافظت از پوست شما را نشان می‌دهد. SPFهای بالای 15 اغلب محافظت خوبی برابر نورآفتاب ایجاد می‌کنند .اما باید دقت داشته باشید که برای هر فردی SPF مناسب بستگی به نوع پوست، میزانی از کرم که هر بار استفاده می‌شود وشکل ضد آفتاب (لوسیون، کرم و...) دارد، بنابراین بهتر است برای انتخاب ضد آفتاب با پزشک مشورت کنید

چند سوال و جواب:

1.       اگر از کرم ضدآفتاب استفاده کنم، می‌توانم مدت زیادی زیر نور خورشید بایستم؟

کرم‌های ضد آفتاب شما را به طور کامل از پرتوهای ماورای بنفش محافظت نمی‌کنند. بهتر است زیر نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید و در سایه بایستید. لباس‌های آستین بلند و کلاه لبه دار و ضد آفتاب با درجه حفاظت بیشتر از 15 استفاده کنید و برای محافظت چشم‌ها، عینک آفتابی را فراموش نکنید.

2.      آیا ضد آفتاب با درجه حفاظت (SPF(30 دو برابر بیشتر از ضد آفتابی با درجه حفاظت 15 مانع از ورود پرتوهای ماورای بنفش به بدن می‌شود؟

درجه حفاظت یا SPF نشان دهنده این است که کرم چه مدت زمانی می‌تواند از پوست شما محافظت کند. در یک روز آفتابی افراد بعد از 15 دقیقه دچار آفتاب سوختگی می‌شوند و عدد 15 روی یک ضد آفتاب به این معنی است که اگر به شکل صحیح استفاده شود، می‌تواند حدود 225 دقیقه (15×15)یا 3 ساعت و 45 دقیقه از پوست محافظت کند. این زمان در ضد آفتابی با درجه حفاظت 30 بیشتر می باشد و 450 دقیقه(30×15) یا 7 ساعت و نیم است. هر چند پزشکان توصیه می‌کنند برای حفاظت کامل از پوست، هر دو ساعت یک بار ضد آفتاب بزنید.

 

برای اثربخشی بیشتر ضدآفتاب‌ها باید هر دو ساعت یک بار از ضدآفتاب استفاده کرد. ضد آفتاب‌های مقاوم به تعریق و ضدآب هم فقط برای 40 دقیقه از پوست محافظت می‌کنند. ضدآفتاب بعد از پاک کردن، به طور کامل از بین می‌رود.

4. برنزه و تیره‌کردن پوست، راه مناسبی برای محافظت پوست در برابر پرتوهای مضر خورشید است.

برنزه و تیره کردن پوست، آن را در برابر پرتوهای خورشید محافظت نمی‌کند و اثری شبیه استفاده از ضد آفتابی با SPF 40 دارد. ضمن اینکه ممکن است در این حالت مدت زمان بیشتری بدون پوشش مناسب زیر نور آفتاب قرار گرفته و بیشتر در معرض آسیب قرار بگیرید.

5. دو اشتباه معمول درباره استفاده از ضدآفتاب چیست؟

صورت، گردن، دست‌ها و بازوها و پاها باید هر دو ساعت یک بار به طور کامل با ضدآفتاب پوشانده شوند. ضدآفتاب‌های ضدآب 80 دقیقه و ضد آفتاب‌های مقاوم در برابر آب تنها 40 دقیقه از پوست محافظت می‌کنند.

 

/ 0 نظر / 6 بازدید