کاهو

 

نوشته :سیاوش طالبی دانشجوی کارشناسی ارشد  باغبانی

 

مقدمه

کاهویکی از قدیمی‌ترینسبزیجات دنیا است منشاء آن در هندوستان و آسیای مرکزی می‌باشد. کاهو شش قرن قبل ازمیلاد در ایران مصرف می‌شده است و یک قرن قبل از میلاد به روم راه یافته و غذایمهمی برای رومیان بوده است. کاهو گیاهی است یکساله که دارای برگهای پهن و دراز وسبز روشن  و با طعم کمی شیرین می‌باشد. انواع مختلف کاهو که در حال حاضر در آمریکاکشت می‌شود حدود 16 نوع می‌باشد که در تمام طول سال وجود دارد روی‌همرفته دو دستهکاهو وجود دارد.

کاهوی پرورشی واهلیکه در سالاد استفاده می‌شود که کاهوی گرد Head Lettuce و کاهویایرانی Romano Lettuce از انواع مهم آن است. کاهویوحشی یا کاهوی خودرو. کاهوی ایرانی از نظر مواد غذایی از کاهوی گرد بهتراست. از امام صادق علیه‌السلام نقل شده که کاهو خونرا صاف می‌کند کاهو می‌تواند به مقدار گلبولهای قرمز بیفزاید و در گونه‌ها ، سرخیمطلوب پدید آورد و اعصاب را منظم کرده ، بینایی را تقویت کند.

ترکیب شیمیایی

کاهو ضمنا دارای مواد معدنی مانندنیکل ،کبالت ،سولفورومس می‌باشد. مواد شیمیایی کاهوعبارتند از : لاکتوکاروم Lactucarum (کهماده‌ای است مخدر ) موم ، رزین ، مالیک اسید و سوکسی نیک اسید ، لاکتوم کاروم خوابآور و مسکن است. از لاکتوم کاروم به عنوان داروی خواب آور و مسکن و نیز در چشمپزشکی برای گشاد کردن مردمک چشم استفاده می‌شود.

از کاهو همچنین ماده‌ای بهنامتریداس Thridace گرفته می‌شود کهمسکن و ضد درد است. برای تهیه تریداس ساقه کاهو رسیده را تکه تکه کرده و شیره آن‌رابا فشار خارج می‌سازند. این شیره را سپس حرارت داده تا در اثر حرارت مواد آلومینیآن منعقد می‌شود در نتیجه مایعی صاف بدست می‌آید. این مایع را تحت درجه حرارت کم ودر خلاء حرارت داده که تریداس بدست می‌آید. این مایع را می‌توان خشک کرد و به صورتپودر درآورد.

 


خواص گیاه کاهو

·         کاهو تمیز کنندهخون است.

·         کاهو به علت داشتنآهن خونساز است.

·         ضد تورم است.

·         کاهو خواب آور و آرام بخش است.

·         کاهو برای ضعف اعصاب مفید است.

·         کاهو ملین و ادرار آور است.

·         کاهو زخمهای مجاری ادرار و مثانه را درمان می‌کند.

·         اگر کاهو را باسکنجبینو یاسرکه بخورنداشتها آور است.

·   کاهو اثر ضد تشنج دارد.

·         درد معده را تسکین می‌دهد.

·         کاهو قوای جنسی را تقویت می‌کند.

·         برای برطرف کردن درد سینه کاهو را بپزید و بخورید.

·  زنان شیرده اگر می‌خواهند که شیرشان زیاد شود باید کاهوی پخته بخورند.

·         ورم غدد لنفاوی را برطرف می‌کند.

خواص تخم کاهو

·         تخم کاهو مخرب و خواب آور است.

·         خوردن تخم کاهو زکام را برطرف می‌کند.

/ 0 نظر / 89 بازدید