اصول کمپوست گیری با کرم خاکی

اصول کمپوست  گیری با کرم خاکی

کمپوست گیری با کرم خاکی  چیست؟

کمپوست گیری با کرم خاکی  بکارگیری کرم ها برای بازیافت ضایعات غذا  و دیگر مواد ارگانیک به مکمل های با ارزش خاک است که ورمی کمپوست یا کمپوست کرم خاکی نامیده می شود.کرم ها ،ضایعات غذا را می خورند که پس از عبور از بدن کرم به کمپوست تبدیل می شود. کمپوست از قسمت دم کرم خارج می شود.برای درک اینکه چرا ورمی کمپوست برای گیاهان خوب است،بخاطر بسپرید که کرمها ضایعات سبزی و میوه غنی از مواد غذایی را می خورند و آنها به کمپوست غنی از مواد مغذی تبدیل می کنند.

مواد قابل استفاده(و غیرقابل استفاده) در سبد کمپوست

کرم ها،در طی میلیونها سال،در کار تجزیه مواد ارگانیک و  برگشت دادن مواد مغذی به خاک به سختی کار کرده اند.با آوردن یک سبد کمپوست به کلاس،شما می توانید نقش کرم های خاکی را در طبیعت،شبیه سازی کنید.اگر چه کرم ها می توانند هر نوع ماده ارگانیکی را بخورند،برخی مواد غذایی برای سبد کمپوست کلاس بهتر است.

ما فقط استفاده از ضایعات میوه و سبزیجات را توصیه می کنیم.از محصولات گوشتها،روغن ها و لبنیات فاصله بگیرید که مواد پیچیده تری نسبت به میوه ها و سبزیجات هستند.بنابراین آنها به مدت زمان بیشتری برای تجزیه نیاز دارند و حشرات را جذب می کنند. غذاهای پخته شده ،اغلب کره ای و روغنی هستند که می توانند حشرات را جذب کنند.

از اضافه کردن پوست نارنج و دیگر میوه های خانواده مرکبات خودداری کنید که خیلی اسیدی هستند و می توانند حشرات میوه را جذب کنند.تلاش کنید که مواد متنوعی را استفاده کنید.ما دریافته ایم که مقدار بیشتر مواد سبزیجات،سبد کمپوست بهتری را بوجود می آورد.از پیازها و کلم بروکلی که گرایش به بوی تند دارند،فاصله بگیرید.

نصب یک سبد کرم خاکی

نصب یک سبد کرم خاکی آسان است.همه شما به یک جعبه ،برگه های روزنامه مرطوب،و کرم خاکی نیاز دارید. برای حل نمودن چگونگی نصب یک جعبه کرم،ابتدا ملاحظه کنید که چه کرم هایی برای زیستن مورد نیاز هستند. اگر سبد کمپوست آنچه را که کرم ها نیاز دارند،فراهم کند،کار بطور موفقیت آمیزی پیش خواهد رفت.کرم ها به رطوبت، هوا، غذا ،تاریکی و درجات حرارت گرم(نه داغ بودن) نیاز دارند.بستر ساخته شده از برگه های روزنامه یا برگ درخت ،رطوبت را حفظ و حاوی فضاهای هوای کافی برای کرم ها خواهد بود.

شما باید کرم های قرمز یا  جنبندگان قرمز را در جعبه کرم استفاده کنید که می توانید آنها را از یک مزرعه کرم سفارش دهید و به مدرسه شما ارسال شوند.نام علمی این دو کرم قرمز معمولی مورد استفاده  Eisenia foetida و Lumbricus rubellus است.

جعبه های(ظروف) کمپوست

هنگامی که جعبه ای را برای کمپوست با کرم خاکی انتخاب می کنید،باید مقدار  ته مانده غذایی را که می خواهید کمپوست کنید، و جایی را که آن را مستقر خواهید کرد،در ذهن داشته باشید.اندازه مناسب جعبه کمپوست برای کلاس درس یک جعبه 5 تا 10 گالن(معادل 3.78 لیتر) یا تقریبا "8*"18*"24 می باشد.جعبه باید کم عمق بجای عمیق بودن باشد،زیرا کرم های خاکی قرمز رنگ ،روی سطح زندگی می کنند و ترجیح می دهند که در 6 اینچی سطح خاک زندگی می کنند.

هنگامی که یک جعبه پلاستیکی،چوبی یا شیشه ای را برای جعبه کرم خاکی انتخاب می کنید،اصولا موضوع تقدم شخصی بر اساس آن است که چه چیزی در دسترس باشد.

معلمان آکواریوم های بسیاری را در دسترس دارند.بعضی از آنها جعبه های چوبی دارند که علاقمندند مجددا از آنها استفاده کنند.دیگران ممکن است ترجیح  دهند که جعبه پلاستیکی بخرند یا مجددا استفاده کنند،مانند سبدهای ذخیره سازی تولید تجاری.

مهم نیست که چه ماده ای را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که جعبه را قبل از استفاده مجدد،شستشو دهید.برای جعبه های چوبی ،پایین آن را با پلاستیک آستر کنید(مثلا از کیسه پلاستیک یا پرده حمام(دوش) کهنه).جعبه را با یک سرپوش مناسب سست بپوشانید.این سرپوش باید اجازه دهد که هوا وارد جعبه شود.

برداشت

اگر از کرم ها مواقبت کنید و یک محیط خوب را برای آنها فراهم کنید،آنها بطور خستگی ناپذیر کار خواهند کرد تا زباله را بخورند و کمپوست تولید کنند.با پیشرفت (گذشت)زمان متوجه خواهید شد که بستر ،کم و کمتر و کمپوست درون جعبه بیشتر و بیشتر می شود.

بعد از 3-5 ماه ،هنگامی که جعبه شما انباشته از کمپوست است(و بستر کمی وجود دارد)، زمان برداشت جعبه کمپوست فرا رسیده است.برداشت بمعنای بلند کردن کمپوست کامل شده از درون جعبه است.بعد از چند ماه،کرم ها نیاز دارند که از ریخته گری خود جدا شوند،که دارای اشباع زیاد،و ایجاد یک محیط غیرسالم  برای آنهاست.

برای تدارک برداشت،به مدت دو هفته غذای اضافه به جعبه کرم اضافه نکنید.سپس یکی از دو شیوه برداشت را آزمون کنید:

تمام کرم های محتوی جعبه را  در نصف آن جمع کنید،تکه های بزرگ غیر کمپوست شده غذا و یا روزنامه را بردارید.بستر تازه و ته مانده غذا را در سمت خالی جعبه قرار دهید.ته مانده غذا را فقط در سمت بستر تازه ،دفن کنید.

متجاوز از 2-3 هفته،کرم ها به سمت جدید حرکت خواهند کرد(که غذا وجود دارد)،براحتی کمپوست خود را پشت یک بخش بجا می گذارند.وقتی این اتفاق افتاد،کمپوست را بردارید و آن را با بستر تازه،تعویض کنید. برای کمک به جابجایی کرم ها،فقط سمت تازه جعبه را بپوشانید تا سبب شود سمت قدیمی خشک شود و کرم ها تشویق به ترک سمت قدیمی شوند.

/ 0 نظر / 46 بازدید