جشنواره گل گاوزبان در اشکورات گیلان

 روز یکشنبه ٩/٣/٨٩ جشنواره گل گاوزبان در روستای زیاز از توابع بخش رحیم آباد شهرستان رودسر برگزار شد. ما هم بدلیل خبری که در روزنامه ها و سایتهای اینترنتی چاپ شده بود و ذکر شده بود که جشنواره در روز یکشنبه شروع می شود،فکر کردیم که جشنواره بیش از یک روز خواهد بود. لذا روز دوشنبه به اشکورات رفتیم.در آنجا متوجه شدیم که جشنواره یک روزه بوده است. البته این فرصتی شد که با فراغ بیشتری مسائل مربوط به گل گاوزبان را دنبال کنیم. بخشی از این فرصت مربوط به شنیدن صحبتها و درد دلهای آقای مهندس معادی مسئول مرکز جهادکشاورزی زیاز بود.ایشان هم برای گل گاوزبان و هم فندق که کشت غالب منطقه هستند،دلواپس است.خیلی زیاد هم دلواپس است.از اینکه یافته های تحقیقاتی کمی در مورد این دو محصول به ایشان و مرکز جهاد کشاورزی زیاز اعلام می شود و یا اینکه چیزی اعلام نمی شود،و ایشان و همکارانشان دست تنها،مواجه با مشکلات مربوط به این دو محصول هستند،صحبت کرد.

بسیار آرزومند بود که در مورد مکانیزه کردن مراحل برداشت گل گاوزبان اقدامی صورت گیرد.در مورد قیمت گل گاوزبان هم ایشان با کشاورزان هم رای بود.

من،مهندس باباخانزاده و مهندس سیاوش سعی کردیم مزارع گل گاوزبان منطقه را بازدید کنیم و پای صحبتهای کشاورزان بنشینیم و از گل گاوزبان بشنویم.

یکی از کشاورزان منطقه(آقای جوادی) که مرد نازنینی هم هست و فامیل آقای مهندس باباخانزاده هم بود،در رفتن به روستاها  ما را همراهی می کرد.

همراهی ایشان،به ما کمک کرد که در روستا بهتر ما را تحویل بگیرند. هر چند روستائیان منطقه و البته تمام اهالی گیلان،مردمان صمیمی و مهربانی هستند.در دو روزی که در اشکورات بودیم،مهمان خانواده مهندس باباخانزاده بودیم .پدر و مادر مهربانی که  گل گاوزبان در زندگی آنها هم نقش مهمی بازی کرده بود و هم اکنون هم این نقش را دارد.

خاطرات بامزه ای از دورانی که مهندس باباخانزاده و برادران ایشان کوچک بوده اند و باید در کنار مدرسه و تحصیل،در برداشت گل گاوزبان کمک می کرده اند ، را برایمان تعریف کردند. در روستای سجیران که محل زندگی آنهاست،گل گاوزبان بخشی از زندگی و خاطرات همه اهالی است.در سجیران گل گاوزبان بصورت دیم کشت می شود . در تمام روستاهای منطقه اشکورات که گل گاوزبان را می کارند،مراحل مختلف کاشت،داشت و برداشت این گل بصورت کاملا سنتی و متکی بر کار نیروی انسانی است.

شما باید حدودا ٩-١٠ کلوگرم گل تازه را بچینید تا یک کیلو گل خشک داشته باشید. این یعنی یک روز کار طاقت فرسا که بصورت کمرخم باید ١٠ ساعت کار کنید تا یک کیلو گل خشک فراهم کنید.قیمت این یک کیلو گل خشک شده هم فقط ١٣هزار تومان است.

من دو سه ساعت قبل از سفر به اشکورات و ارتفاعات جنت رودبار رامسر برگشتم.لذا بعدا مطالب بیشتری در مورد گل گاوزبان خواهم نوشت.

 

/ 1 نظر / 20 بازدید
رضا عربعامری

سلام مطالب خیلی جالبی بوود ممنون