آبشار آلوچال:

 در جنگل ابر شما وارد یک موزه طبیعی می شوید . لطفا مواظب اشیاء موجود در این موزه باشید.

 

در جنگل ابر شما آسمان را که به میهمانی زمین آمده است،لمس می کنید. بر ابرهای زیبای جنگل ابر قدم می گذارید و جنگلی از ابر را زیر پایتان به مشاهده می نشینید. اورس این درخت بازمانده از عصر دایاناسورها،حافظه تاریخی در خود دارد که باید گوش ات را به نجوایش بسپری تا از کهن روزگاران تا به امروز برایت بگوید.

باید از شاهرود  64 کیلومتر طی کنید تا به این آبشار زیبا برسید.50 کیلومتر آن آسفالت شده،9 کیلومتر جاده خاکی و فقط 5 کیلومتر پیاده روی دارد. آبشار آلوچال در واقع شامل دو آبشار بزرگ است که از فاصله چندصدمتری روی هم می‌ریزند و در نهایت آبشار اصلی را شکل می‌دهند.ارتفاع آبشار 25 متر است و راه دستیابی به آن در مواقع بارانی بودن هوا و وجود مه شدید،بدلیل داشتن شیب زیاد در قسمتهایی از مسیر،اندکی سخت می شود. البته سختی آن یکی دو بار سر خوردن روی خاک جنگلی است که خود مفرح است. در اطراف آبشار پونه های وحشی معطر زیادی وجود دارد با مقداری گزنه. در روزهای گرم امرداد ماه و بطور کلی تابستان صدای بی‌نظیر ریزش آب بر روی بستر سنگی آبشار ،صدای پرندگان،بازی ابر و نور خورشید،حرکت ابر و مه زیبا در آسمان بالای سرتان،بازی باد در برگ درختان و شادی همه آدمهایی که نظاره گر زیبایی طبیعت زیبای آبشار آلوچال و جنگل ابر هستند،شور و شادی مسافران آبشار را صد چندان می کند. به صدای پرندگان گوش بسپرید و محیط زیست آنان و دیگر جانوران و گیاهان منطقه را مواظبت کنید.

جنگل ابر بخشی از جنگل های هیرکانی شمال ایران است. این جنگلها از جمهوری آذربایجان شروع می شود و تا بعد از جنگل ابر در شرق استان گلستان ادامه می یابد. جنگل های هیرکانی  با قدمت ۴۰ میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به شمار می‌آیند و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود.

جانوران موجود در منطقه:

 خرس قهوه ای ، شغال ، روباه، گرک، پلنگ ، خوک وحشی، خرگوش ،کل و بز ،شوکا، مار، قورباغه، کبک‌، گراز، گربه وحشی

پرندگان:

 عقاب جنگلی ،کبک ، کبوتر جنگلی، بلدرچین ،  کرکس، شاهین، فاخته، قرقاول.

گیاهان درختی:

بلوط ، ممرز افرا، شیردار، توسکا ، آزاد داغداغان ،اورس

گیاهان مرتعی:

 گونه های کلاه میر حسن ، چوبک ، اسپرس، دم روباهی ، آویشن و شبدر، نسترن وحشی، گون ، کنگر

/ 0 نظر / 97 بازدید